wtorek, 6 sierpnia 2013

6 sierpnia 1945 roku.

Z każdym rokiem, zastanawiam się czy historia jest w stanie nauczyć Nas czegoś więcej. Nie wiem - może lepszego postępowania, nie powtarzania błędów, dotrzymywania słowa. Wydaje się, że takie wydarzenie jak zrzucenie bomby atomowej na Hiroshimę a następnie Nagasaki powinny skutecznie zniechęcić wszystkie państwa od badania, powielania i wdrażania a już w szczególności straszenia innych użyciem tego typu broni - "pozdrowienia" dla Korei Północnej. Zawsze uważałam, że jeżeli już jakieś państwa są na tyle nierozsądne aby prowadzić wojnę to powinni w niej brać udział, tylko żołnierze. Ale nigdy nie powinna być użyta broń, która spowoduje straty w ludności cywilnej a już na pewno nie na taką skalę. 

Obecnie w przeważającej większości na świecie mamy do czynienia z wojnami domowymi a nie o takimi zasięgu jak podczas I czy II Wojny Światowej. Czy to jakieś usprawiedliwienie? Nie. Śmierć jest wszędzie taka sama, zawsze coś kończy. Czy śmierć podczas wojny może być humanitarna? Nigdy nie jest. Ale używając broni, która u osób które podczas bezpośredniego wybuchu nie poniosły śmierci na miejscu ale dogorywały w męczarniach, nie jest humanitarna a tym bardziej nie może zostać usprawiedliwiona jakimkolwiek tłumaczeniem.

Niejednokrotnie na forach organizacji międzynarodowych podnoszono doniosłe słowa a konieczności zaprzestania produkcji, posiadania broni atomowej oraz nadrzędności utrzymania i zapewnienia pokoju. Liga Narodów - porażka, następca ONZ - porażka. Nic się nie dzieje i wraz z zespołem Elektryczne Gitary chciałoby się zaśpiewać cichutko "wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie dalej, tak jak jest".

Nie chodzi mi o to aby wybielać którąkolwiek ze stron, bo i jedni i drudzy mają wiele na sumieniu. Ale nie zgodzę się nigdy ze słusznością zrzucenia bomb atomowych. 

Całe szczęście, zarówno Hiroshima jak i Nagasaki odrodziły się na nowo. Dzisiaj są pięknymi miastami, w których żyją ludzie tacy jak my - którzy chcą być szczęśliwi, mieć marzenia i żyć. Różnica polega jedynie na tym, że w tych miastach Japonii widać jeszcze bardzo wyraźnie ślady "broni zagłady" i lepiej aby były one zawsze widoczne, ku przestrodze młodszym pokoleniom.

Czarne Słońce Hiroszimy [2011] Planete PLPrezentacja miasta Hiroshima

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz